Bağırsak florasını doğal olarak iyileştirmek için 6 diyet ipucu

Sağlıklı bir bağırsak, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp hastalıklarını önler, hudut sistemi ve sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlar. Kanser ve öteki otoimmün hastalıkların gelişme bahtını azaltır. Dahası, serotoninin (mutluluk hormonu olarak bilinir) yüzde 70’inin bağırsakta yer aldığını belirtmek gerekir. Yani, bağırsaklarınız tıpkı vakitte ruh halinizi, anksiyetenizi, depresyonunuzu ve davranışınızı da tesirler.

Bağırsakta sindirim, kilo idaresi ve bağışıklık işlevinde çok kıymetli bir rol oynayan trilyonlarca mikroorganizma (mantar, virüs ve bakteri) bulunur. Yedikleriniz yalnızca sizin için değil, birebir vakitte bağırsağınızda yaşayan trilyonlarca bakteri için de besindir. Astım, otizm, irritabl bağırsak sendromu, karaciğer hastalığı, diyabet, Parkinson, kolik ve öbür kimi alerji olaylarını azaltabilirler.

Genel bağırsak sıhhatini uygunlaştırmak için diyet ipuçları

1. Diyetinize fermente yiyecekler ekleyin

Fermente besinler, canlı bakteri ve maya olan probiyotikler açısından zengindir. Her gün diyetinize yoğurt, kefir, turşu, miso yahut kimchi üzere fermente besinler ekleyerek sahip olduğu çok sayıda faydayı elde edebilirsiniz. Daha güzel sindirim fonksiyonlarından, detoksa ve daha düzgün bağışıklığa kadar birçok faydasından kısa vakitte faydalanabilirsiniz.

2. İşlenmiş besin alımını azaltın

Un, şeker, yağ ve öteki paketlenmiş besin unsurları üzere işlenmiş ve rafine edilmiş yiyeceklere mutlaka hayır demelisiniz. Bağırsak mikrobiyotası üzerindeki tesirlerinden ötürü kan şekeri düzeyinizi etkilerler. Ayrıyeten, işlenmiş besinler ve ek şeker oranı yüksek bir diyetiniz varsa, mevcut bağırsak bakteri ölçünüz azalacaktır. Bu dengesizlik daha fazla şeker isteğine ve münasebetiyle daha fazla hasara yol açacaktır. Bağırsak sıhhatini düzgünleştirmek için işlenmiş besinlerin alımını azaltın.

3. Daha fazla lif tüketin

Lif, meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur. Farklı diyet lifi tipleri bakımından güçlü bir diyete sahip olmak, çeşitliliği teşvik eder ve prebiyotik ismi verilen sindirilemeyen karbonhidratlarla beslenen probiyotik bakterilerin büyümesini uyarır. Daha fazla lif alımı için kuşkonmaz, muz, hindiba, sarımsak, soğan, kepekli tahıllar, baklagiller yahut fasulyeleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

4. Bitki bazlı bir diyet izleyin

Vejetaryen diyet, obez bireylerde bakterilere neden olan hastalık düzeylerinin azalmasına ve ayrıyeten kilo, iltihaplanma ve kolesterol düzeylerinin azalmasına neden olabilir. Tam tahıllar, beta glukan üzere sindirilemeyen karbonhidratlara sahiptir. İnce bağırsak tarafından emilmezler ve kalın bağırsağa gerçek yol alırlar. Bu birebir vakitte büyümelerini de teşvik eder. Bu nedenle, bitki temelli bir diyete sahip olmak, beden tarafından sindirilmesi daha kolay olduğu için bağırsak sıhhatinizi güzelleştirir. Daha fazla yağlı tohum, sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı üzere sağlıklı yağlar, çok çeşitli meyve, zerzevat ve tahılları tüketebilirsiniz.

5. Polifenol bakımından güçlü yiyecekler yiyin

Polifenoller, kan basıncını, iltihaplanmayı, oksidatif gerilimi ve kolesterol düzeylerini düşürmek üzere sıhhat faydaları olan bitki bileşikleridir. Yeşil çay, badem, brokoli, yaban mersini, bitter çikolata ve üzüm üzere diyetinize ekleyebileceğiniz birkaç düzgün polifenol kaynağı vardır.

6. Çok antibiyotik kullanımından kaçının

Antibiyotikler enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür, lakin birebir vakitte bağırsaktaki yeterli bakterileri de öldürür. Bu nedenle, antibiyotikleri sadece mutlaka gerekli olduğunda alın. Ve onları almayı bıraktığınızda, bağırsak florasını eski haline getirmek için daha fazla probiyotik ve prebiyotik yiyecek tüketin.

Üstteki ipuçları dışında, aldığınız eserlerin etiketlerini okumak da bağırsak sıhhatiniz için yapabileceğiniz en yeterli şeylerden biridir. Bağırsağınızı hangi yiyecekle beslediğinizi bilmek değerlidir. Ayrıyeten, meyve aromalı yoğurt üzere daha fazla paketlenmiş yiyecek yahut probiyotik almak yerine, çeşitli bakteri çeşitleri için konutta lor/kefir hazırlama alışkanlığı edinin. Bunlar dışında, geriliminizi ve uykunuzu yönetmek de değerlidir, zira bunun bağırsak sıhhati üzerinde derin bir tesiri vardır. Sıhhat ve zindelik, bu küçük, şuurlu değişikliklerle ve daha güzel bir yarın için bunlara bağlı kalarak elde edilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.