B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neledir? B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Saç dökülmeleri, güç düşüklüğü ve daima uykusuzluk çekme üzere sıhhat meseleleri B12 vitamini eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkar. Bedende bulunmasına karşın vakitle azalan B12 vitamini tamamlamak için tabiatta kimi besinlerin tüketilmesi gerekir. Sizler için daha farklı hastalıklara neden olan B12 vitamin eksikliği hakkında merak edilenleri araştırdık. Pekala B12 vitamini eksikliğinin belirtileri neledir?

Bedenin üretmediği lakin en çok muhtaçlık duyduğu vitaminlerden biri olan B12 günümüzde de en çok şikayet edilen eksikliklerden biridir. Bilhassa gebe bayanların alması gereken ek vitamin desteklerinden biri olan B12 DNA yapısının oluşumu ve hudut sistemi için vazgeçilmez bir vitamindir. Hayvansal besinlerde bulunan B12 vitamini et ve tavuk tüketmeyen şahıslarda en çok yaşanan eksikliktir. Anemi (kansızlık), nörolojik ve ruhsal bozukluk üzere üç temel rahatsızlığa yer hazırlayan B12 eksikliği vaktinde tedavi edilmediğinde daha önemli rahatsızlıklara neden olabilir. Bağırsaklarda bulunan bakterilerle sentezlenip su da çözülebilen B12 vitamini bedende kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını takviyeler. B12 vitaminin öteki ismi kobalamindir. Su da çözülebilen metabolik bir vitamin olan B12 çeşitli metabolizma faaliyetlerini gerçekleştirir. Birinci kere 1972 yılında 11 yıllık bir çalışmanın sonucunda hususun içerikleri incelendi. Hayvansal besinlerin dışında bitkisel besinlerde de yer alır. Yapılan araştırmalarda B12 vitamin eksikliğine yol açan en büyük etken bilinçsiz yapılan diyettir. 

B12 VİTAMİNİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağırsakların daha işlevsel çalışması için flora sayısının istikrarlı olması gerekir. Bunun içinde B12 vitaminine gereksinim duyar. Besinlerin daha süratli çözülmesini dayanaklar. Böylelikle kabızlık, ishal ya da bağırsak düğümlenmesi üzere hastalıkların yaşanmasına yer hazırlar. 

 Vücudun çabucak hemen her yerini kaplayan hudut sistemindeki hücrelerin daha sağlıklı irtibatı için B12 vitaminine muhtaçlık duyar. Hudut hücreleri tertipli, iletim sağlamadığında kişinin motor ve beyinsel fonksiyonlarında aksaklıklar meydana gelir. Bu da gerilim, yorgunluk ve depresyon üzere ruhsal buhranların artmasına sebep olur. 

Bağışıklık sisteminin virüs ve bakterilere karşı direncini artırmak için gerekli olan B12 vitaminin eksikliği daima üst teneffüs yolları hastalıklarına neden olur. 

Temel belirtiler ise saç dökülmesi, tırnak kırılması ve cilt solgunluğudur. Üstte bahsettiğimiz üzere hudut hücrelerin yenilenmesini destekleyen B12 eksildiğinde hücrelerin zayıflamasına yer hazırlar. Süratli kırışıklık ve yaşlanmaya yol açar. 

Bedenin gücü içinde gerekli olan B12 eksildiğinde kişi gün içinde hiçbir şey yapmazsa bile daima hasta ve yorgun hisseder. 

 Bazı şahıslarda B12 eksikliği ateşlenmeye neden olur. Süratle çalışan ter bezleri bilhassa geçe terleme üzere hastalıklara yol açar. 

 Unutkanlık, konsantre eksikliği ellerde ve ayaklarda daima karıncalanma ve yanma hissinin artması üzere durumlara da neden olur. 

B12 VİTAMİNİN YARARLARI NELERDİR?

Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

Rahim ve yumurtalıkları güçlendirerek gebe kalma mümkünlüğünü yükseltir.

Yaşlanma ve kırışıklığı engellemek için süratle hücreleri yeniler.

Bağışıklığı güçlendirir.

 Vücuttaki hudut hücrelerini artırarak unutkanlık ve yorgunluk üzere hastalıkların yaşanmasını önler. 

B12 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

DENİZ ESERLERI

Bedenin günlük B12 vitamini gereksinimini karşılamada en tesirli besinler deniz eserleridir. Bilhassa somon balığı bu cinslerden en tesirlisidir. Uzmanlar en az haftada iki sefer balık eserleri tüketerek bedenin temel muhtaçlığı olan vitamin eksikliğinin giderilmiş olacağını vurgular.

ET

Hayvanlarda daha fazla bulunan B12 vitamini bakımından bilhassa ciğerlerde bulunur. Uzmanlar ortalama bir inanın günlük 100 gram et dışında ciğer tükettiklerinde bu eksikliği fazlası ile giderileceğini belirtiyor.

SÜT VE SÜT ESERLER

İçerisinde B12 vitamini fazla olan peynir tam bir kalsiyum ve potasyum deposudur. Birebir formda yoğurtta bu eksikliği gideren besinler ortasındadır. Sütün içerdiği laktoz alerji yapısı nedeniyle sık tüketilmesi önerilmediğinden işlenmiş hali ile bu açığı kapatabilir.

MANTAR

Ayrıyeten hayvansal besinlerde yüksel bulunan B12 vitamini bitki olarak ise yalnızca mantarda fazla bulunur. Günlük bir tabak mantar ile bu eksiklik giderilebilir. 

B12 VİTAMİNİ YÜKSELİĞİ NELERDE NEDEN OLUR?

Bedendeki B12 vitaminin fazlalığına besinler ya da ek ilaçlar neden olmaz. Lakin birtakım karaciğer hastalıkları örneğin siroz ya da hepatit kanda B12 vitamini fazlalığına yol açar. Bilhassa hamilelik sürecinde yaşanan B12 vitamini fazlalığı çocuklarda otizm yaşanmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon, gut ve damar daralması üzere hastalıklara davetiye çıkartır. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.