B12 Vitamini Eksikliği Kilo Yapar Mı? Kilo Alımına Neden Olabilir Mi?

B12 Vitamini Eksikliği Kilo Yapar Mı? Kilo Alımına Neden Olabilir Mi?

B12 Vitamini Eksikliği Kilo Yapar Mı? Kilo Alımına Neden Olabilir Mi? B12 vitamini eksikliği kilo yapar mı herkes bu soruyu soruyor araştırdık. Sıhhatsiz beslenme seçimlerimiz çoklukla kilo alımından sorumlu kabul edilir. Çok fazla yağlı, abur cubur ve işlenmiş besin bulundurmanın sonucunun göbek ve kalçalarda göründüğünü biliyoruz.

Kilo verme zorlukları, diyabet, gerilim, bedendeki değişiklikler ve tıpkı vakitte fark edilmesi en güç olanı bir vitamin eksikliği üzere bir dizi farklı durumdan kaynaklanabilir.

Bu nedenle, sağlıklı bir kiloyu korumak için genel olarak yaptığımız birinci şey, yiyecek seçimlerimizde düzenleme yapmaktır. Ancak beşerler sağlıklı beslendiklerinde bile kilo alabilirler. Hipotiroidizm üzere altta yatan sıhhat şartlarıyla temaslıdır. Ancak bu iki faktörün yanı sıra, kilo alımı ile temaslı olduğuna inanılan bir şey daha var: B12 vitamini (Kobalamin) eksikliği.

Yazı İçeriği

 • B12 Vitamininin Ehemmiyeti
  • B12 Bedeninizde Ne Yapar?
  • B12 Vitamini Eksikliği Ne Kadar Yaygındır?
  • B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri
 • B12 Vitamini Eksikliği Kilo alımı
  • Kilo kaybı için kıymetli olan nedir?
 • B12 Desteğini Kimler Almalıdır?

B12 Vitamininin Kıymeti

B12 vitamini bedenimizde kıymetli bir role sahiptir ve öteki rastgele bir besin ile değiştirilemez. Birçok beden işlevinde yer alan suda çözünen bir vitamindir. DNA, kırmızı kan hücreleri oluşturmaya ve hatta hudut sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Tüm bu faktörler, B12 vitamini beden için gerekli bir besin hususu yapar.

B12 Bedeninizde Ne Yapar?

B12 vitamini, güç üretiminizde ve kan hücrelerinin oluşumunda kıymetli bir rol oynar. Daha spesifik olarak, B12 vitamini, sinirlerinizin ve kan hücrelerinizin düzgün çalışmasını sağlar . Sinir ve kan hücrelerinin üretimini denetim etmenin yanı sıra B12, DNA’nızdaki imal sürecinde kıymetli bir rol oynar. Saçınızın renginden gözlerinizin rengine kadar her şeyi DNA’nız belirleyecektir. Vücudunuzdaki hakikat ölçüde B12 ile gereksiniminiz olan güce sahip olacaksınız ve DNA üretiminiz düzgün çalışacaktır.

B12 Vitamini Eksikliği Ne Kadar Yaygındır?

Hayati bir besin hususu olmasına karşın, dünya çapında çok sayıda insan B12 vitamini eksikliği yaşamaktadır. Sorun, vejeteryan ve vegan diyetini uygulayan bireylerde yaygındır. Bunun nedeni B12’nin hayvan bazlı besin eserlerinde bulunmasıdır. Vejetaryenler, süt eserleri ve güçlendirilmiş besinler üzere hudutlu B12 vitamini kaynaklarına sahiptir. B12 vitamini için RDA 2.4 μg / gün’dür.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 Vitamini Eksikliği Kilo Yapar Mı? Kilo Alımına Neden Olabilir Mi?
B12 Vitamini Eksikliği Kilo Yapar Mı? Kilo Alımına Neden Olabilir Mi?

B12 Vitamini Eksikliği

Günlük B12 vitamini ihtiyacı azdır. Fazladan B12 vitamini tükettiğimizde bedenimiz bunu karaciğerde depolar. İdrar, dışkı ve ter yoluyla az ölçüde B12 vitamini kaybedilir.

Bedenimiz depoladığı vitamini yavaş kullanır. Bu nedenle, rastgele bir yan tesire neden olmak için neredeyse bir yıl yetersiz B12 vitamini alımı gerekir. Ancak bir kişi B12 vitamini eksikliğinde yorgunluk, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, ruh hali değişimleri ve konsantrasyon kaybına neden olabilir. Bu listeye bir öteki ek kilo alımıdır. Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir? yazımız ilginizi çekebilir.

B12 vitamini eksikliği, kimi insanlarda iştah kaybına neden olarak kilo almaktan çok kilo kaybına neden oluyor üzere görünmektedir

B12 Vitamini Eksikliği Kilo alımı

B12 vitamini kilo aldırır mı? B12 vitamini eksikliğinin kilo alımıyla temaslı olabileceğini öne süren birkaç çalışma var. Bir araştırmaya nazaran, çok kilolu yahut obezitesi olan bireyler, olağan beden kitle indeksine sahip insanlardan daha düşük B12 vitamini düzeyine sahip görünüyor.

B12 Vitamini Eksikliği Kilo Yapar Mı? Kilo Alımına Neden Olabilir Mi?
B12 Vitamini Eksikliği Kilo Yapar Mı? Kilo Alımına Neden Olabilir Mi?

B12 vitamini eksikliği kilo aldırır mı

B12 vitamini tıpkı vakitte kilomuz üzerinde bir ölçü tesiri olduğuna inanılan protein ve yağı metabolize etmek için gerekli olan temel bir mineraldir. Bununla birlikte, uzmanların görüşleri, B12 vitamini alımını artırmanın süratli kilo kaybına yol açıp açmayacağı konusunda hala bölünmüş durumda. Bir evvelki forum sayfamızdaki makalemize göz atabilirsiniz; B12 Kilo Aldırır Mı? Verdirir Mi? B12 Vitamini Zayıflatır mı?

b12 vitamini kilo aldırır mı

Kilo kaybı için değerli olan nedir?

İstikrarlı bir diyete sahip olmak kilo vermek için çok değerlidir. Bu idmanla birlikte uyku sistemi ve öbür bir ömür şekli alışkanlığı da rol oynayabilir.

Yetersiz B12 vitamini alımının kilo alımına yol açıp açmayacağı şimdi meçhuldür, lakin besin açısından güçlü bir diyet yapılması tavsiye edilir. Sağlıklı ve formda kalmamızda besinler kıymetli bir role sahiptir.

B12 vitamini eksikliğinin kilo alımına neden olduğu fikrini destekleyen çok az ispat var. Bu kadar güçlü açıklamaların yapılabilmesi için daha fazla çalışmaya muhtaçlık vardır.

B12 Desteğini Kimler Almalıdır?

Katı bir vegan yahut vejeteryan diyetindeyseniz B12 desteğini düşünmek isteyebilirsiniz. B12 vitamini ile güçlendirilmiş tahıllar ve destek edilmiş günlük olmayan süt bulabilirken, bu yiyecekler günlük önerilen alım ölçünüz için kâfi mikro besin unsuruna sahip olmayabilir. Tüm desteklerin tesirli olmadığını unutmayın. Bu nedenle, en düzgün B12 vitamini desteklerini araştırmalısınız. B12 almak için çeşitli seçenekler vardır. Bunlar ortasında tabletler, lisan altı tabletleri yahut damlalar ve enjeksiyonlar bulunur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.