Armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye iyi gelir?

Armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye iyi gelir?

Armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye iyi gelir? Yüksek oranda lif içeren armut, bilhassa sindirim problemlerine yarar sağlar. Kabızlığın yaşanmasını önleyen armut bağırsakların işlevlerini düzenler. Ayrıyeten mideyi rahatlatan armut, içerdiği yüksek ölçüde su sayesinde cilt tabakasınında yenilenmesini sağlar. Pekala Armutun yararları nelerdir?

Gül ailesine ilişkin olan armut meyvesi, pyrus cinsine ilişkin bir ağaçta yetişir. Avrupa, Asya ve Afrika üzere ülkelerde 30 çeşidi bulunmaktadır. Hayli yüksek sıvıya sahip olan armut; yeşil, sarı ve kahve renkleri bulunmaktadır. Kalorisi düşük olan armut, yüzyıllardır tüketilen meyveler ortasında birinci sırada yer alır. Yapılan araştırmalarda kolon kanseri hastalığını önlediği tespit edilmiştir. Dünyanın çabucak hemen her yerinde rahatlıkla yetişen armut, kış aylarında bedenin gereksinimi olan su ölçüsünü sağlar. Orta öğün olarak iki tane tüketildiğinde uzun müddet tokluk sağlar. Fakat bağırsak fonksiyonelliği bozuk olan bireylerin armut tüketimine dikkat etmesi gerekir. Aksi halde fazla çalıştırarak ishal olmasına neden olur. Eski vakitlerde armut kabuğu ve yaprakları alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılırdı. Dünya genelinde en fazla üretimini Çin yapmaktadır. Armut çiçekleri kurutulup çayı yapılır. Bu çay hudutları yatıştırarak rahat bir uyku sağlar.

Armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye iyi gelir?
Armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye iyi gelir?

KAÇ ÇEŞİT ARMUT VARDIR?

Melez bir yapısı olan Etruska armudu, en erken olgunlaşan cinstir.

Çok fazla dikeni olan Akça armut meyvesi, dik hali ve at kısmının etli olmasıyla bilinir.

Ülkemiz de en fazla üretilen June Beauty armut, haziran ayı hoşu olarak kabuk edilir.

Yüzyıllardır olan Ankara armudu, uzun mühlet bozulmadan kendi kendini koruma edebilir.

Armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye iyi gelir?
Armutun yararları nelerdir? Kaç çeşit armut vardır? Armut neye iyi gelir?

ARMUDUN YARARLARI NELERDİR? 

Folik asit içeren armut, kandaki berbat kolesterol düzeyini düşürür. Böylelikle kalp ve damar hastalıklarına yer hazırlayan durumları indirger. Bilhassa damarların esnekliğini koruyarak kan akışının daha sağlıklı yapılamasını sağlar.

Bir bedenin günlük gereksinimi olan kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum üzere mineralleri çarçabuk karşılar.

K ve C vitaminleri bakımından varlıklı olan armut hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin direncini artırır. Bu yüzden uzmanlar hem mevsim geçişlerinde hem de kış aylarında sıklıkla tüketilmesini sağlar.

Bağırsak florasını korur. Sindirimi kolaylaştırır. Böylelikle kansere yakalanma riskini azaltır. Metabolizmanın fonksiyonelliğini artırır.

Kandaki insülin direncini kırarak şekerin azalmasını ya da yükselmesini önler. Bu yüzden diyabet hastalarının tüketmesi tavsiye edilir.

Yapılan diğer bir araştırmada armudun hudut hücrelerini yatıştırdığı için depresyon, gerilim, kronik yorgunluk ve uykusuzluk problemlerine yarar sağlar.

Bilhassa ileri yaşlara görülme ihtimali olan kemik hastalıklarını önlemekte tesirli olan armut, kemik kütlesini de artırır.

Bağışıklığı düzenlediğinden bedenin birdenbire ısınmasını önler. Bu sayede yüksek ateşi olan şahısların tüketmesinde yarar var.

Bedendeki hür radikalleri idrar yoluyla atmada yardımcı olur. Böbreklerin işlevlerini artırarak bedenin sıvı kaybetmesini önler.

ARMUDUN ZARARI VAR MIDIR?

Düşük tansiyonu olan şahısların tüketmemesi gerekir. Zira armudun tansiyonu düşürme özelliği vardır. Her şeyde olduğu üzere armudun da aşırısı ziyanlıdır. Sindirim meselelerine neden olan armut aşırısı bağırsak florasını bozar. İshal olma durumunu artırır.

Armut besin değeri
Armut besin değeri

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.