Antioksidan oranı yüksek Kan portakal nedir? Kan portakalın yararları nelerdir?

Antioksidan oranı yüksek Kan portakal nedir? Kan portakalın yararları nelerdir?

Antioksidan oranı yüksek Kan portakal nedir? Kan portakalın yararları nelerdir? Olağan portakalın bir çeşidi olan kan portakalı içeriğine kırmızı renk veren likopen sayesinde güçlü bir antioksidandır. Hatay’da üretilen kan portakalı bilhassa pankreas ve mide kasneri üzere hastalıklara yarar sağlar. İçeriğinde yüksek ölçüde C vitamini içeren kan portakalı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Kan portakalın yararları nelerdir?

Kırmızı renge sahip olan bu portakal cinsine kan portakalı denir. İçeriğinde yüksek ölçüde likopen içerdiğinden kırmızı bir renge sahiptir. Bilim literatüründe Citrus x sinensis olarak geçen kan portakalı turunçgillerde nadiren görülen polifenol pigment ailesinin antioksidan bakımından en varlıklı cinsidir. Kırmızı portakalın içinde krizantemin (siyanidin 3- O -glukozit) hususu bulunur. Yetiştiği ortamda sıcaklık birdenbire niyet mor renge dönüşür. İçi olduğu üzere birtakım kırmızı portakallarda da dışında da görülür. Öbür portakal çeşidine nazaran dış kısmı daha serttir. Bu yüzden soyulması zordur. Tadı ahududu ile birebirdir. Araştırmalara nazaran kırmızı yani kan portakalı mutasyona uğramış bir cinstir. Birinci defa Avrupa’da 19. yüzyılda görülmüştür. Kan portakalının birkaç çeşidi vardır. En yaygını İtalya’da yetişen Tarocco olanıdır. Birebir vakitte Sanguinello ve Moro İspanya’da yetiştirilir. İçeriğindeki şeker daha fazla olduğundan tadı tatlıdır. Suyu çıkartılarak tüketilebilir. Gün içerisinde iki tane tüketildiğinde bedenin günlük gereksinimi olan C vitamini ve diyet lifini karşılar. Ayrıyeten güçlü bir folat kaynağıdır.

KAN PORTAKALININ YARARLARI NELERDİR?
KAN PORTAKALININ YARARLARI NELERDİR?
KAN PORTAKALININ YARARLARI NELERDİR?

Çok güçlü antioksidan hususlar içerdiğinden bedendeki özgür radikalleri temizlemede tesirlidir. Bu sayede hücrelerin erken yaşlanmasını önler. Bu sayede cilde hayli yarar sağlar. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçtiğinden genç kalma mühletini uzatır.

Kan portakalı antosiyanin unsuru sayesinde kan basıncını istikrarlar. Damarların başka besinlerden kaynaklı sertleşmesini önlediğinden kan akışını kolaylaştırır. Bu sayede kalp sıhhatini korur.

Bedenin gelişimi için gerekli olan kolajeni beden aşikâr bir yaştan sonra üretmez durumuna gelir. Bu yüzden beden ek olarak kolajen alması gerekir. Bunun içinde en sağlıklı besin kan portakalıdır. Kan portakalı kolajen üretimini artırdığından diş ve kemik sıhhatini takviyeler. Kemik ve dişleri güçlendirerek rastgele bir deformasyona uğramasının önüne geçer.

Folat kan yapısındaki beyaz ve kırmızı hücreleri artırır. Bu sayede kansızlık üzere hastalıklar önlenir. Kan portakalı da folat bakımından güçlü olduğundan kan yapar. Kansızlık yaşanmadığı için hudut hücreleri beden içindeki işlevlerini basitçe sağlar. Gerilim ve depresyon üzere hastalıkların önüne geçer.

Diyetisyenler kilo vermek için en yararlı besinler listesinde birinci beşte yer alır. Lif bakımından varlıklı olduğundan sindirim sistemini düzenler. Metabolizmayı hızlandırdığından kilo alımını pürüzler. Bağırsaklar fonksiyonelliğini artırarak kabızlığın yaşanmasını maniler.

Doğal şeker içerir. Lakin hiç yağ yoktur. Bu sayede bedenin denetimli kilo vermesini sağlar.

KAN PORTAKALI FAYDALARI?
KAN PORTAKALI FAYDALARI?
KAN PORTAKALI FAYDALARI?

Antioksidan unsuru sayesinde kanseri önler. Yapılan araştırmalarda uzmanlar kan kırmızı portakalı sistemli tüketenlerin kansere yakalanma oranının düşük olduğunu belirtiyor. Kahvaltıda bir öğle yemeğinde de bir tane tüketilmesi gerekir. Gün uzunluğu kişinin dinç kalmasını sağlar. Bu sayede akşam rahat bir uykuya yer hazırlar.

KAN PORTAKALI BESİN DEĞERİ
KAN PORTAKALI BESİN DEĞERİ

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.