Ani başlayan karın ve sırt ağrısı safra kesesi taşının habercisi

Apansız ortaya çıkan ve kısa müddette geçmeyen hazımsızlık, şişkinlik, karın ve sırt ağrısı, bulantı, kaşıntı üzere belirtiler safra kesesi hastalıklarının habercisi olabiliyor. Safra kesesi taşı ve polipleri hayat kalitesini düşüren ve gerekli tedbirler alınmadığında hayatı tehdit eden önemli rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Prof. Dr. Erhan Reis, safra kesesi hastalıkları ve tedavi formülleri ile ilgili bilgi verdi.

Bayanlarda daha çok görülüyor

Safra kesesi yiyeceklerin sindirilmesi ve vitamin sentezine yardım ediyor

Halk ortasında öd kesesi olarak da bilinen safra kesesi, karaciğerin ön yüzünde yer alan ve karaciğerin salgıladığı safrayı depolayan organdır. Yemekle birlikte salınan enzimler sayesinde safra kesesi kasılarak içerisindeki safrayı kanallar vasıtasıyla oniki parmak bağırsağına bırakır. Pankreas enzimleriyle de karışan safra, besinlerin sindirilmesinde ve bilhassa yağda çözünen A,D, E ve K vitaminleri üzere kimi vitaminlerin sentezlenmesinde ve emilmesinde kıymetli bir rol oynamaktadır.

En sık karşılaşılan safra kesesi hastalıkları ortasında safra taşı ve polipler ( urlar). gelmektedir. Safra kesesi kanserleri ender olmakla bir arada tedavileri çok daha komplike olan hastalıklardır. Bunların dışında safrayı boşaltma bozuklukları üzere işlevsel sorunlar ve paraziter hastalıklar da safra kesesi rahatsızlıkları ortasında yer almaktadır.

Safra kesesi taşları daha çok bayanlarda görülmektedir. Bu hastalık yüklü olarak kilolu, çok doğum yapmış, 40’lı yaşları geçmiş olan bayanların hastalığı olarak bilinse de son yıllarda genç yaş kümesinde ve erkeklerde de sıklıkla izlenmektedir.

Safra kesesi taşı oluşumunun sebepleri ortasında; cinsiyet, çok kilo, yaşın ilerlemesi ve doğum yapmak temel nedenler olarak yer almaktadır. Lakin bilhassa kırmızı kan hücrelerinin yıkıma uğradığı birtakım kan hastalıkları, çok kilo değişiklikleri, uzun periyodik açlıklar, beslenme alışkanlığı üzere safranın içindeki enzimlerin oranlarının değişimine neden olabilen faktörler safra taşına yol açabilmektedir.

Kanser gelişimini tetikleyebilir

Safra kesesinde taş oluşumu yahut öteki bir hastalıktan ötürü organın âlâ çalışamaması durumunda hazımsızlık, gaz şikayetleri, karnın sağ üst tarafında ağrı, sırt ağrısı üzere şikayetler görülebilmektedir. Safra taşı ile birlikte sık görülen iltihaplanma durumlarında önemli karın ve sırt ağrısı, bulantı, kusma, ateş ile titreme ortaya çıkmaktadır. Bilhassa 5 mm’den küçük taşların ve safra çamurunun kanallara düşerek safra akışını engellemesi, idrar renginde yoğunlaşma, göz ve bedende sararma ile ciltte kaşıntı biçiminde kendini aşikâr etmektedir. Safra hastalığına enfeksiyonun da dahil olması kolanjit denilen önemli ateş, tansiyon düşüklüğü, karaciğer apsesi ve sepsise kadar giden bir sürece neden olabilmektedir. Bu üzere durumlarda süratli tedavi sağlanamadığında hayati risk yaratacak önemli tablolar görülebilmektedir.

Bunların yanı sıra kanaldan düşen taşlar pankreas bezini etkileyerek pankreatit olarak isimlendirilen ve hayatı tehdit eden pankreas iltihaplanmasına neden olabilmektedir. Büyük taşlar ise safra katıdan kanala direk düşmese de kronik irritasyon sonucu iltihaplanma, safra kanallarında dıştan bası, safra kesesi kanseri gelişimi üzere komplikasyonlara daha çok neden olabilmektedir.

Rastgele bir şikayetle yahut denetim hedefli doktora başvuran hastalara fiziki muayeneden sonra ultrasonografi yapılır. Ultrasonografi safra kesesi içindeki taşları kıymetlendirmek için çok ülkü bir tetkik olsa da; safra kanallarının değerlendirilmesinde kâfi olamayabilir. Bu durumda tomografi yahut MR istenebilir. Safra kanallarında taş kuşkusu bulunması durumunda bazen hem teşhis hem de tedavi gayeli ERCP süreci de yapılabilmektedir.

Kimi hastalarda safra kesesinde taş olmadan da iltihaplanma meydana gelebilmektedir. Bu üzere durumlarda öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin başarılı olamadığı durumlarda ameliyat seçenekler ortasına girer. Safra kesesi kanserlerinde ise tedavi çok daha farklı olmaktadır. Bu hastalarda safra kesesi ile bir arada karaciğerin bir kısmı ve etraf lenf bezlerinin de temizlenmesi gerekir.

Safra kesesi ameliyatlarından sonra dikkat edilmesi gereken bahislerle ilgili olarak çok yanlış bir algı bulunmaktadır. Ameliyattan sonra hastaların yumurta, çikolata yahut kimi yemekleri tüketemeyeceği düşünülmektedir. Bunun tersine ameliyattan sonra hastalara rastgele bir besin kısıtlaması uygulanmamaktadır. Hastalar ameliyat sonrası olağan hayatlarına devam etmektedir. Zira ameliyattan sonra da karaciğerden salgılanan safranın akımı bağırsaklara geçer ve sindirim işlevine yardım misyonuna devam eder.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.