Akciğerleri temizleyen Ayvanın yararları nelerdir? Ayva yaprağı çayı içerseniz...

Akciğerleri temizleyen Ayvanın yararları nelerdir? Ayva yaprağı çayı içerseniz…

Akciğerleri temizleyen Ayvanın yararları nelerdir? Ayva yaprağı çayı içerseniz… Ayva, nezle, grip ve soğuk algınlığı üzere hastalıklar için tam bir doğal ilaçtır. Taze tüketilebildiği üzere çayı ve reçeli de yapılır. Bilhassa akciğerleri temizlemede tesirli olan ayva hoşafı tanımını de sizler için araştırdık. Pekala ayvanın yararları nelerdir? Ayva yaprağı çayı nasıl yapılır ve ne işe fayda? Haberin ayrıntısında ayvaya dair her şeyi bulabilirsiniz.

Tezgahlarda görülmeye başlanan ayva meyvesinin insan sıhhatine birçok yararı vardır. Uzmanlar bedenin gün uzunluğu daha dinç ve tok hissetmesi için  mevsiminde her gün bir ayva tüketilmesini tavsiye ediyor. Yapılan araştırmalarda kabuğu ve yaprağındaki vitamin ve minerallerin özünden daha fazla olduğu gözlenmiştir. Yaprağı fenolik bileşik hususu bakımından epey zengindir. Bu hususun antimikrobiyal özelliği vardır. Bu yüzden kabukları soyulmadan tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ayva Anadolu’dan Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılmıştır. Yapılan bir öbür araştırmaya nazaran metal kesici aletlerde bulunan brenthill unsuru ayvada bulunan pektin ve organik asit hususlarının özelliğini bitirdiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden ayva direk olarak tüketildiğinde içerdiği yararları yüzde yüz karşılar. Bilhassa sindirim sorunlarına âlâ gelen ayva, kabızlık üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Kabuğu ile birlikte tüketildiğinde metabolizmanın daha sağlıklı işlemesi takviyeler. Gülgillerden olan ayva, C vitamini bakımından epeyce zengindir.

AKCİĞERLERİ TEMİZLEYE AYVA HOŞAFI!
AKCİĞERLERİ TEMİZLEYE AYVA HOŞAFI!

AKCİĞERLERİ TEMİZLEYE AYVA HOŞAFI!

Yasemin.com Instagram hesabına konuk olan sunucu İlkbal Gürpınar, yüzyıllardır Anadolu’da yapılan ve şifa hedefli yapılan ayva hoşafının tanımını verdi. Son günlerde artan koronavirüsüne karşı muhafaza sağlayan bu doğal ilacın bilhassa akciğerlerin fonksiyonelliğini artırarak bağışıklığı güçlendirdiğini söyledi.

3 orta uzunluk ayva

Bir buçuk litre su

4 keçiboynuzu

2 kök zencefil

2 çubuk tarçın

4-5 tane karanfil

Ayvaları düzgünce yıkayıp küp küp kesin. Tencereye koyup üzerine suyu koyun kaynarken içine keçiboynuzlarını kırıp atın. Daha sonra zencefili doğrayıp ekleyin. Akabinde çubuk tarçın ve karanfilleri koyun düzgünce kaynasın. Hoşaf kıvamına geldiğinde ocaktan alın. Bardaklara boşaltıp günde 2 kez tüketin.

AYVANIN YARARLARI NELEDİR?
AYVANIN YARARLARI NELEDİR?

AYVANIN YARARLARI NELEDİR?

100 gramı 40 kalori içerdiğinden kış diyet listelerinde birinci sırlarda yerini alır. Glimsemik indeksi düşük olduğundan kan şekerini yükseltmez. Bu bakımdan diyabet hastaları da rahatlıkla tüketebilir.

Fitokimyasallar sayesinde bağışıklığı direncini hastalıklara karşı güçlendirir. Bedenin günlük gereksinimi olan C vitaminin yüzde 30’unu karşılar. Böylelikle patojenler, virüsler ve bakteri hücrelerini bedenden barınmadan idrar yolu atar.

Kan içerisindeki oksijeni artırarak kan dolanımını sağlar. Böylelikle saç tabanlarına kadar giden sağlıklı kan hücrelerin saçların daha parlak ve güçlü olmasını takviyeler.

Bu özelliği tıpkı vakitte ciltteki genç hücrelerin sayısını da artırarak kırışıklığı pürüzler.

Yüksek antioksidan sayesinde bedende dolaşan hür radikalleri ve kanserli hücreleri azaltır.

Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon riskini azaltır. Böylelikle kalp ve damar sıhhatini da korur.

Gaz sorunu için haşlanmış ayva tercih edilebilir. Sindirimi kolaylaştırmanın yanı sıra mide ve bağırsaklardaki fazla toksinleri de idrar yolu ile atarak bedenin toksin biriktirmesini mahzurlar.

Mideyi temizlediğinden mide kaynaklı yaşanan ağız kokusunu da gidermiş olur. Ayrıyeten ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını pürüzler ve tükürük içerisinde biriken mikropları da temizleyerek makus kokuyu mahzurlar.

AYVA YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR VE NE İŞE FAYDA?

Bir demlik kaynayan suya 20 kurumuş ayva yaprağı koyunuz. 5 dakika bu türlü kaynatınız. Daha sonra yapraklardan süzüp tüketiniz.

Kilo vermek isteyenler için ülkü çay olan ayva yaprağı çayı, metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. İçerdiği yüksek lif sayesinde bağırsakların işlevlerini artırır. Fakat kabızlığa neden olabileceğinden fazla tüketilmesi önerilmez.

AYVA YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR VE NE İŞE FAYDA?
AYVA YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR VE NE İŞE FAYDA?

İçeriğinde C vitamini, çinko, potasyum, bakır, demir barındıran ayva yaprağından elde edilen çay hücrelerin yenilenmesini takviyeler. Bilhassa kanser ve tümör oluşumunun önüne geçer.

Üst teneffüs yolları hastalıklarında artan boğaz ağrıları ve enfeksiyonun neden olduğu durumları en aza indirir. Bedendeki hür radikalli hücreleri atarak bağışıklığı güçlendirir. Boğaz tahrişlerinde yatıştırıcı tesiri vardır.

Ayva Besin Değeri

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.