Aioli sos nedir ve Aioli sos içerisinde ne var? En kolay Aioli sos tanımı

Aioli sos nedir ve Aioli sos içerisinde ne var? En kolay Aioli sos tarifi

Aioli sos nedir ve Aioli sos içerisinde ne var? En kolay Aioli sos tarifi Sarımsak bazlı soslara bayılanlardansanız bu haftaki tanımımız tam size göre! Salatalar ve zerzevat yemekleriyle kullanabileceğiniz bir sos olan aioli, Aslen Akdeniz mutfağına ilişkin olduğunu yeşillklere yakışmasında anlayabilirsiniz. Aioli Sos Tanımı yaparken çırpma sürecine dikkat ederseniz sizi zorlamayacak lezzetli bir tanımdır. Pekala Aioli sos nedir ve Aioli sos içerisinde ne var? En kolay Aioli sos tanımı yazımızda.

Aioli; sarımsak ve zeytinyağı sözlerinin birleşimi olarak ortaya çıkmış, Akdeniz mutfağının en sevilen soslarından biri. Materyalleri ve tadı itibariyle mayoneze benzetilse de ortalarında farklılıklar mevcut. Mayonez yumurta sarısının ağır ağır çırpılıp, zeytinyağıyla kıvam alması sonucunda elde ediliyor. Aioli ise sarımsak temelli bir sos. Sarımsağın dövülüp, yumurta, zeytinyağı ve hardal kıvamlandırılması sonucunda hazır hale geliyor. Ailoi sos; oda sıcaklığında genelde zerzevat yemekleriyle, salatalarla, sandviçlerin içinde servis ediliyor. Bu taraflarıyla mayonezden ayrılıyor. Aioli sosun bir başka hoş yanı konutta her daim bulunan materyallerle hazırlanabilecek olmasıdır. Gelin birlikte ailoi sos tanımını hazırlayalım:

Aioli sos nedir ve Aioli sos içerisinde ne var? En kolay Aioli sos tanımı
Aioli sos nedir ve Aioli sos içerisinde ne var? En kolay Aioli sos tanımı

AİOLİ SOS TANIMI:

GEREÇLER

2 diş sarımsak
1 tane yumurta sarısı
1 çay kaşığı deniz tuzu
1 tatlı kaşığı dijon hardalı
1,5 çay bardağı sızma zeytinyağı
1 yemek kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber

YAPILIŞI

Sarımsakları, deniz tuzu ve karabiberle döverek ezin.

Derin cam bir kasede yumurta sarısını, limon ve dijon hardalını çırpın.

Bu karışım birleşince yavaşça zeytinyağı eklemeye başlayın. Fakat burada zeytinyağını neredeyse damla damla ekleyeceğiz.

Zeytinyağı ekleme bitince bir süre daha çırpın. Evvelden döverek  ezdiğiniz sarımsakları karışıma ek edin.

Sarımsaklarla bir arada biraz daha karıştırın.

Bu kademede kıvamı size çok sert geldiyse 2 yemek kaşığı kadar sıcak suyu tekrar damla damla ekleyerek sosun kıvamını açabilirsiniz.

Son olarak tuz ve kalan baharatları ekleyip Aioli sosu dinlenmeye bırakabiliriz.

Afiyet olsun…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.