Acı yersek bedenimizde ne olur mide meseleleri yaşanabiliyor!

Acı yersek bedenimizde ne olur mide meseleleri yaşanabiliyor!

Acı yersek bedenimizde ne olur mide meseleleri yaşanabiliyor!
Acı yersek bedenimizde ne olur mide meseleleri yaşanabiliyor!

Acı yersek bedenimizde ne olur mide meseleleri yaşanabiliyor! Acı biber ve baharatlar sıhhate faydası olduğu kadar ziyanlı da olabiliyor. Bilhassa Güneydoğu’da sıklıkla tercih edilen acı, metabolizmayı hızlandırıyor, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Pekala acı besinler tüketmenin bedenimizdeki öteki tesirleri neler? İşte acı yemenin bedeniniz üzerindeki tesirleri…

Ömrü uzatır!

Yapılan bir araştırma, haftada 6-7 gün acı yiyenlerin vefat oranının %14 daha düşük olduğunu gösterdi. Lakin baharatlı yiyecekler, sıhhatsiz bir ömür usulü sürenler için pek de yardımcı olmayabilir.

Bağışıklık sistemini geliştirir

Siz acı yemeklerin tadını çıkarırken bedeniniz antioksidanlarla zenginleşir. Antioksidanlar bizi bedenimize saldıran mikroplardan koruduğu için bilhassa grip mevsiminde yararlıdır.

Kilo verebilirsiniz

Yağ yakmanın en kolay yollarından biri de acı yemektir. Idman yapmanın ve sağlıklı beslenmenin yerini hiçbir şey tutamaz, lakin biberde bulunan kapsinoitler bedendeki yağ yakımını hızlandıracaktır. Güç tüketimini artırmaları ve beden yağını azaltmaları ile bilinirler.

Ağrı toleransını artırır

Uzmanlar, kapsaisinin beynimizdeki acı verici hislerden sorumlu özel bir maddeyi maksat alabileceğini öne sürüyor. Yani acı yemek, o sırada yaşadığımız fizikî bir acı ya da ağrıyı görmezden gelmek için beynimizi kandırır.

Mide meselelerine yol açabilir

Hassas bir mideniz varsa, baharatlı yiyecekler yemek berbat bir fikir olabilir. Acı yemek, süreksiz gastrite neden olabilir yahut aslında mide sıkıntılarınız varsa durumu daha da berbata götürebilir.

Alerjik reaksiyonlar!

Kimi beşerler baharatlı bir akşam yemeği yedikten sonra sabah şişmiş bir yüz ve kaşıntı ile uyanabilirler. Bu, biberlerin alerjiye neden olma mümkünlüğünün yüksekliği ile ilgilidir.

Mide yanmasını artırabilir

Biberlerin içindeki asit kombinasyonu, çok tükettiğimizde midemizin duvarlarını yakmaya başlar. Bu durum uzun vadede berbatlaşabilir ve kronikleşebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.