8 Ekim Dünya Görme Günü: Göz sağlığımızı korumak için ne yapmalıyız

Pandemi tesiriyle biçimlenen yeni tertip; toplumsal izolasyon, meskenden yahut uzaktan çalışma, online eğitim üzere münasebetlerle her yaş kümesinde çok dijitalleşme ve uzun periyodik ağır ekran kullanımına yol açtı. Bu da Dünya Görme Günü’nü bu yıl daha da manalı kıldı.

1.2 milyar insan düzgün göremiyor

Türk göz hekimlerini temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Genel Lideri Prof. Dr. İzzet Can, “Gözlerimizi her zamankinden daha fazla zorluyoruz” ihtarında bulunarak Dünya Görme Günü’nde göz sıhhatinin kıymetine dikkat çekti. Can,

günümüzde tüm görme bozukluklarının yüzde 80’inden fazlasının önlenebildiği ya da tedavi edilebildiğini belirterek, en değerli üç körlük sebebinin düzeltilmemiş kırma (refraktif) kusurları, katarakt ve glokom olduğunu paylaştı.

Beynimize ulaşan bilgilerin yüzde 83’ünün kaynağının gözlerimiz olduğunu belirten Prof. Dr. Can, “Diğer dört duyumuz olan işitme, koklama, tatma ve dokunmanın, bilgilerimizin yalnızca kalan yüzde 17’sinin edinme yolu olduklarını düşünecek olursak, görmenin ehemmiyeti ve öğrenmedeki hissesi daha güzel anlaşılacaktır. Dünyada 1.2 milyar insan âlâ görememektedir. Dünya çapındaki miyop şahısların 312 milyonu 19 yaşından küçük. 277 milyon kişi ise yüksek miyop. Miyoplar ortasında yüksek miyopi oranı 2000 yılında yüzde 2.7 iken, 2010 yılında yüzde 4, 2020 yılında ise yüzde 5.2’ye çıkmıştır. Pandemi ile daha da artan uzaktan eğitim, meskenden çalışma, sokağa çıkma kısıtlamaları miyopi için risk faktörüdür. Haftada 20 saat açık havada vakit geçirmek, D vitamini eksikliğini gidermeye katkı yaptığı üzere miyopinin gelişimini de azaltan bedelli bir gözetici tedbirdir.” dedi.

Ortalama ömür arttıkça giderek artan sarı nokta hastalığı (yaşa bağlı makula yıpranması) ile yaşayan 196 milyon kişinin bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Can, “Göz tansiyonu (glokom) ise 76 milyon kişinin birlikte yaşadığı bir hastalıktır. Hastanın hissedeceği görme azlığı ve görme alanı kaybı kademesi, geri dönüşsüz hasar tipi nedeniyle geç kalınmış bir kademe olduğundan, ailesinde glokom hastalığı bulunanların 35, bulunmayanların 45 yaşından itibaren 1-2 yılda bir defa göz doktoruna muayene olmaları önemlidir” sözlerini kullandı.

Göz sıhhatimizi korumak için ne yapmalıyız

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Lideri Prof. Dr. İzzet Can, göz sıhhatimizi korumak için şu tavsiyelerde bulundu:

– Yenidoğan ve 1,5-3 yaş ortası çocuklarda okul öncesinde kesinlikle göz muayeneleri yapılmalı, 1 yahut 2 yıllık aralıklarla sistemli göz muayenesine gidilmeli.

– 35 yaştan itibaren 1 yahut 2 yıllık aralıklarla sistemli göz muayenesi katiyetle ihmal edilmemeli.

– Pandemi kaidelerine dikkat edilerek, kesinlikle açık havada vakit geçirilmeli ve fizikî idmana değer verilmeli.

– Bilgisayar başında gözler sık sık kırpılarak, göz yüzeyinin nemlenmesi sağlanmalı.

– Ekran başında çok vakit geçiriliyorsa, dünyada genel kabul gören 20-20-20 kuralı uyarınca odak sık sık değiştirilmeli. Yani her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca 20 feet yani 6 metre yahut daha uzağa bakılarak gözler rahatlatılmalı.

– Düşük karbonhidratlı, bol omega 3 içeren Akdeniz tipi beslenmeye itina gösterilmeli.

– Sigaradan uzak durulmalı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.