22 Ekim Dünya Kekemelik Günü Erken ve doğru müdahale önemli

22 Ekim Dünya Kekemelik Günü Erken ve doğru müdahale önemli

22 Ekim Dünya Kekemelik Günü Erken ve doğru müdahale önemli Her yıl 22 Ekim Dünya Kekemelik Günü olarak kekemeliğe dikkat çekmek ve kekemelik konusunda hakikat bilgiler vermek hedefiyle anılıyor.

Kekemeliğin bir hastalık değil, semptom olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Konrot, kekemelik ile ruhsal boyut ortasındaki münasebetin altını çizerek değerlendirmelerde bulundu.

22 Ekim Dünya Kekemelik Günü Erken ve doğru müdahale önemli
22 Ekim Dünya Kekemelik Günü Erken ve doğru müdahale önemli

En çok 2-5 yaşlarında ortaya çıkıyor

Literatüre bakıldığında kekemeliğin bir hastalık olarak değil, semptom olarak değerlendirildiğini görürüz. Her ne kadar aileler kekemelik davranışlarının ortaya çıkışını örneğin kaygı üzere travmatik makul bir hadiseyle açıklama eğiliminde olsalar da kekemeliğin ruhsal bir travmanın sonucunda ortaya çıktığını kanıtlayan bir araştırma bulunmamaktadır. Şayet o denli olsaydı, dehşet ve gibisi ruhsal travma geçiren çocukların birçoklarında kekemelik davranışının ortaya çıkması gerekirdi. Lakin, bunu söylemek, kekemelik ile ruhsal boyut ortasında bir münasebetin olmadığını tabir etmek değildir. Kekemeliğin inatçı bir biçimde ileriki yaşlarda da devam etmesi, etkilenen kişinin psikolojisini olumsuz istikamette etkileyecektir. Örneğin kekelemekten rahatsız olan bir öğrencinin bildiği halde sınıfta parmak kaldırmaması, beşerlerle konuşarak etkileşime girmekten kaçınması üzere durumlar, kekemelik ile ruhsal boyut ortasındaki bağın tarafını daha açık olarak göstermektedir.

DSM sınıflandırmasında kekemelik olgularının yüzde 98’i 10 yaşından evvel görülüyor. Genelde kekemelik gelişimin en süratli olduğu erken devirde, 2-5 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Daha sonraki yaşlarda (ergenlik-yetişkinlik dönemlerinde) ortaya çıkması çok ender bir vakadır.

İleriki yaşlarda ortaya çıkan kekemelik davranışları iki kümede ele alınabilir. Birinci kümede da üç olasılıktan kelam edilebilir. Birinci mümkünlük, kökeni erken devirde olmasına rağmen, ileri periyotlarda ortaya çıkan kekemelik davranışlarıdır. Birtakım durumlarda erken periyotta gözlenen ve terapi ya da zaten geçen, artık fark edilmeyen kekemelik davranışlarının sonraki yaşlarda tekrar ortaya çıkması mümkünlüğü da bulunmaktadır. Bir diğer mümkünlük da kekemelik davranışlarını “içselleştirmeyi” ya da baskılamayı öğrenen bireylerin gerilim altında bunu saklamayı becerememeleridir.

İkinci kümede ise baş travması, strok (inme), merkezi hudut sisteminin dejenerasyonu, beyin tümörü, beyin ameliyatı, ilaç tesiriyle beyinde meydana gelen işlev bozuklukları üzere durumlarda gözlenen edinilmiş kekemelik olguları bulunmaktadır.

22 Ekim Dünya Kekemelik Günü Erken ve doğru müdahale önemli
22 Ekim Dünya Kekemelik Günü Erken ve doğru müdahale önemli

Bizatihi geçebiliyor

Araştırmalar gelişimsel (erken dönem) kekemeliğin başladığı andan itibaren altı ay ile iki yıl içerisinde zaten geçebileceğini göstermektedir. Lakin, erken periyotta kekemeliğin idaresine yönelik hiçbir teşebbüste bulunulmaması halinde, kekemeliğin inatçı bir biçime dönüşme, ileriki yaşlarda da devam etme mümkünlüğü yüksektir. Kekemeliğe ne kadar erken müdahale edilirse, o kadar çabuk sonuç alınır. Lakin, bunun da kekemelik alanında bilgili, bu mevzuda klinik tecrübesi olan lisan ve konuşma terapistlerinin teklifleri, yönlendirmeleri ile mümkün olabileceğinin unutulmaması gerekir. Hakikat yönetilmeyen kekemelik olgularının kronik kekemeliğe dönüşme mümkünlüğü yüksektir.

Kekemelik bir hastalık olmadığı için tedaviden kelam etmenin çok yanlışsız olmadığını düşünürüm. Bana nazaran kekemelik alanında çalışan uzman terapistleri, bireye ve bilhassa erken periyot kelam konusu olduğunda çocuğun ailesine yol gösterici olurlar ve onlara günlük yaşantılarında, kendi doğal ortamlarında bu sıkıntıyla nasıl baş edebileceklerini, bu sorunu nasıl yönetebileceklerini gösterirler. Kekemelik terapisi, gerek bireyin kendisine, gerekse çocuğun ailesine, birincil bakıcılarına bireye has tahliller ve teklifler üretme sürecidir. O nedenle, sorun tıpkı da olsa, tesirleri her çocuk ve her ailede farklı olacağı için, terapi süreci bireye/aileye mahsus olmak durumundadır.

Kekemelik bir mukadderat değildir. Duruma hangi açıdan, nasıl yaklaştığınıza bağlı olarak vaktinde ve uygun biçimde ele alındığında, yönetilebilme mümkünlüğü vardır. İdaresi ve tahlili birden fazla vakit sıkıntı bir süreci gerektirir, lakin imkânsız da değildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.